Tańsze zakupy spożywcze - konkretne strategie na niższy rachunek
Zakupy spożywcze mają tę nieprzyjemną właściwość, że są jednocześnie dużym wydatkiem i wydatkiem, którego nie da się odłożyć. Nie można ich przesunąć na przyszły miesiąc ani przeczekać do wyprzedaży, więc jedyną drogą do niższego rachunku jest zmiana sposobu, w jaki się je robi. Dobra wiadomość jest taka, że kilka nawyków daje efekt liczony w setkach złotych miesięcznie i żaden z nich nie polega na rezygnacji z jedzenia, które lubisz.
Cena jednostkowa to jedyna porównywalna liczba
Cena na dużej etykiecie mówi, ile zapłacisz przy kasie, ale nie mówi, czy produkt jest tani. Odpowiada na to cena jednostkowa, czyli koszt za kilogram, litr albo sztukę, podawany mniejszym drukiem obok ceny podstawowej. Sklepy mają obowiązek ją prezentować i jest to jedyna liczba, która pozwala porównać opakowania o różnych gramaturach bez liczenia w pamięci.
Różnice bywają większe, niż podpowiada intuicja, i nie zawsze działają w kierunku, którego się spodziewamy. Większe opakowanie zwykle jest tańsze w przeliczeniu na kilogram, ale przy produktach objętych promocją regularnie bywa odwrotnie, bo przeceniony jest właśnie mniejszy format. Przy produktach z dodatkiem wody, zalewy albo lodu liczy się z kolei masa netto po odsączeniu, która potrafi być o jedną trzecią niższa od tej na froncie opakowania.
| Produkt | Opakowanie | Cena | Cena za kg lub litr |
|---|---|---|---|
| Ryż | 400 g | 4,40 zł | 11,00 zł/kg |
| Ryż | 1 kg | 8,90 zł | 8,90 zł/kg |
| Jogurt naturalny | 180 g | 1,89 zł | 10,50 zł/kg |
| Jogurt naturalny | 1 kg | 7,99 zł | 7,99 zł/kg |
| Kawa ziarnista | 250 g | 24,99 zł | 99,96 zł/kg |
| Kawa ziarnista | 1 kg | 79,99 zł | 79,99 zł/kg |
| Płyn do naczyń | 450 ml | 6,99 zł | 15,53 zł/l |
| Płyn do naczyń | 1,5 l | 16,99 zł | 11,33 zł/l |
Jeśli chcesz porównać dwa opakowania, których cen jednostkowych sklep nie podaje obok siebie, wpisz je do kalkulatora porównania cen. Zajmuje to kilka sekund, a przy produktach kupowanych co tydzień różnica sumuje się przez cały rok.
Marki własne i moment, w którym przestają się opłacać
Produkty marek własnych kosztują zwykle od dwudziestu do czterdziestu procent mniej od odpowiedników markowych, a w wielu kategoriach pochodzą z tych samych zakładów produkcyjnych. Najmniejsze ryzyko rozczarowania jest przy produktach prostych, o krótkim składzie: mąka, cukier, kasze, mrożone warzywa, nabiał podstawowy, papier toaletowy, chemia gospodarcza. Tutaj przejście na markę własną jest niemal zawsze czystą oszczędnością.
Granica przebiega tam, gdzie liczy się receptura albo konkretny smak. Kawa, czekolada, sosy, wędliny i produkty, które dzieci rozpoznają po opakowaniu, bywają obszarem, w którym tańszy odpowiednik ląduje w koszu, a wyrzucone jedzenie jest droższe od jakiejkolwiek oszczędności. Rozsądnym testem jest wymiana jednej pozycji na tydzień, zamiast przebudowy całego koszyka naraz.
Warto też pamiętać o układzie półek. Produkty o najwyższej marży stoją na wysokości wzroku, a tańsze odpowiedniki niżej albo wyżej, więc samo spojrzenie na dolną półkę jest najprostszym możliwym ruchem oszczędnościowym. Podobnie działają końcówka alejki i strefa przy kasie, które są miejscem zakupów impulsowych, a nie okazji.
Plan tygodnia jest wart więcej niż polowanie na promocje
Największą pojedynczą stratą w domowym budżecie spożywczym jest jedzenie, które trafia do kosza. Przeciętne gospodarstwo wyrzuca kilkanaście procent kupionej żywności, co oznacza, że z rachunku na tysiąc złotych sto kilkadziesiąt złotych nie zostaje w ogóle zjedzone. Żadna promocja nie odrobi tej straty, a ograniczenie jej nie wymaga wydawania ani złotówki.
Działa prosty schemat: najpierw przegląd lodówki i szafki, potem plan posiłków na kilka dni, dopiero na końcu lista zakupów. Kolejność ma znaczenie, bo lista układana bez przeglądu zapasów prowadzi do trzeciego opakowania tej samej przyprawy i do drugiego pęczka natki, który zwiędnie równolegle z pierwszym. Zakupy z listą, robione po posiłku, kończą się rachunkiem zauważalnie niższym niż te same zakupy robione na głodnego i bez planu.
Promocje wielosztukowe oceniaj w ten sam sposób. Trzy produkty w cenie dwóch są okazją tylko wtedy, gdy zużyjesz wszystkie trzy przed upływem terminu, i tylko przy rzeczach, które i tak kupujesz. Przy produktach suchych i chemii to prawie zawsze prawda, przy nabiale i świeżych warzywach prawie nigdy.
Aplikacje, gazetki i ceny, które zmieniają się co tydzień
Aplikacje największych sieci mają kupony przypisane do konta i obniżki dostępne wyłącznie po zeskanowaniu kodu przy kasie, więc ta sama cena półkowa oznacza różne kwoty dla dwóch klientów. Ich instalacja jest jednorazowym wysiłkiem, a przy regularnych zakupach w jednej sieci daje kilkadziesiąt złotych oszczędności miesięcznie bez żadnej zmiany nawyków.
Gazetki promocyjne warto przeglądać wyłącznie po ułożeniu listy, a nie przed jej ułożeniem. Odwrotna kolejność sprawia, że lista powstaje wokół promocji, czyli wokół tego, co sieć chce sprzedać w danym tygodniu, a nie wokół tego, co planujesz zjeść. Przy zakupach online pomaga też sprawdzenie ceny za kilogram w wyszukiwarce sklepu, bo sortowanie po cenie opakowania potrafi wyprowadzić na manowce.
Na koniec warto rozdzielić dwa rodzaje zakupów: duże, planowane, robione raz w tygodniu, gdzie liczy się cena jednostkowa i lista, oraz małe uzupełniające, robione po drodze, gdzie ceny są wyższe, a ryzyko impulsu największe. Przesunięcie jak największej części koszyka do pierwszej kategorii jest w praktyce najskuteczniejszą zmianą ze wszystkich opisanych tutaj. Aktualne oferty sklepów spożywczych znajdziesz w kategorii Jedzenie i napoje, a kolejne kalkulatory w dziale narzędzi.
Chcesz oszczędzać?
Znajdź aktualne kody rabatowe i promocje z setek sklepów.
Zobacz wszystkie promocje